TRISTO KOSMATIH MEDVEDOV (V KOČEVSKEM ROGU)
Kdo še ne ve, da v skrivnostnih gozdovih Kočevskega roga poleg risa in volka domuje tudi rjavi medved? Rjavi medved je največja evropska zver, ki s svojo močno fizično prisotnostjo igra tudi pomembno vlogo v umetnosti in mitologiji ter drugih kulturnih vidikih različnih človeških družb.
Nekoč je bil rjavi medved razširjen po vsem zmernem podnebnem pasu severne poloble, a je žal že marsikje iztrebljen, tudi zaradi ekstenzivnega krčenja njegovega življenjskega prostora. Tudi pri nas je bil v preteklosti močno preganjan, toda zaradi odgovornega in preudarnega upravljanja danes lahko s ponosom povemo, da je v naših gozdovih njegova populacija najštevilčnejša in da ga skrbno varujemo.
S preudarnimi ukrepi in ravnanjem skrbimo za zadovoljno in varno sobivanje. Rjavi medved je na Slovenskem zaščitena in zavarovana vrsta. Od leta 1993 je uvrščen na rdeči seznam ogroženih vrst v Sloveniji. Od tod izhaja tudi znan slovenski rek, da je nekdo zaščiten kot medved.
Čeprav je populacija medvedov zlasti v Kočevskem rogu številčna, so možnosti, da ga srečate kot naključni sprehajalec vseeno precej majhne. Z izjemo posemeznikov, ki se parijo, in medvedk z mladiči so medvedi ponavadi samotarske živali in se pred človekom največkrat umaknejo. Lahko so dnevne ali nočne živali in imajo odličen voh, ki lahko plen zazna na daljavi več kilometrov. Kljub njihovi težki gradnji in nerodni hoji so hitri in spretni tekači, plezalci in plavalci.
Ni ravno verjetno, da ga boste srečali, vseeno pa obiskovalce kočevskih gozdov kljub temu pozivamo, naj bodo pozorni na nedavne sledi medvedov (stopinje, sledi na drevesih, …), naj imajo pse vedno na povodcu in naj za seboj ne puščajo organskih odpadkov oziroma ostankov hrane, saj se tako medvedi navajajo na človekovo bližino.
Pohodnikom in sprehajalcem svetujemo tudi, da se držijo zgolj urejenih in označenih poti ter gozdnih cest. Če pa že po naključju v Kočevskem rogu naletite na kočo s tremi stoli, tremi skledami in tremi posteljami, je pomembno, da medveda ne presenetite, se mu ne približujete in prav tako ne bežite, ampak se počasi umaknite ritensko in se oddaljite od območja. Predvsem pa ne pomalicajte njegove ovsene kaše! Medvedi za vas načeloma ne bodo pretirano zainteresirani, če se ne bodo počutili ogroženi ali branili svojih mladičev in obeda.
Več pa v naslednjem blogu. Ostanite z nami in nas podprite pri ustvarjanju topliške zgodbe.
Aktivnost se izvaja v sklopu projekta Oživitev grajskega kompleksa Soteska, sofinanciranega s strani RS MGRT, NOO v sklopu Mehanizma za okrevanje in odpornost - financira Evropska unija NextGenerationEU.