MEDNARODNI GLASBENI FESTIVAL SEVIQC BREŽICE
Golondrinas, stara glasba in sefardska glasba
Izvajalka na violi da gamba, pevka in skladateljica Pilar Almalé (Zaragoza, 1993) je španska gambistka, pevka, skladateljica in umetniška vodja, specializirana za staro glasbo, katere repertoar sega od jazza do latinskoameriške in tradicionalne glasbe, "nova zgodnja glasbenica". Interdisciplinarna umetnica, z izobrazbo na področju likovne umetnosti, plesa in teorije estetike. Rojena v Zaragozi, se je usposabljala v različnih krajih po Španiji, Evropi in Indiji, svoj študij pa je zaključila z diplomo iz likovne umetnosti na Univerzi v Sevilli leta 2016 in na Višjem glasbenem konservatoriju v Vigu leta 2019. Nastopala je na pomembnih nacionalnih in mednarodnih glasbenih prizoriščih ter sodelovala z vrhunskimi umetniki kot so Jordi Savall, Dulce Pontes, Carlos Nuñez in plesalka flamenka Eva Yerbabuena. Pilar igra violo, violono in srednjeveško vihuelo ali esraj, svojo glasbo pa prilagaja različnim odrskim formatom, kot sta gledališče in plesno gledališče, ter raziskuje nove možnosti v povezovanju različnih umetniških disciplin. Ustvarila je in vodi festival Ženske v stari glasbi v Zaragozi (Festival de Mujeres en la Música Antigua de Zaragoza). Glavni cilj FEMMAZ-a je ohranjanje in izvajanje glasbe skladateljev in izvajalcev iz srednjega veka, renesanse in baroka, katerih delo je skozi zgodovino ostalo preveč neopaženo. Almaléjin album Hixa mía je bil leta 2022 na lestvici World Music Chart izbran za enega izmed 200 najboljših albumov v Evropi.
V sklopu priznanega in tako v strokovnih kot laičnih krogih izjemno cenjenega glasbenega festivala SEVIQC Brežice bodo znova v Soteski nastopili vrhunski glasbeniki, ki izvajajo historično glasbo na način, kot je bila izvajana v preteklosti. Program Seviqc je danes v Sloveniji sinonim za staro glasbo. Ali kot pravijo sami organizatorji: »Najlepši koncerti stare glasbe z vrhunskimi umetniki vsega sveta v najlepših kulturnih spomenikih Slovenije«.
Letošnji program bo potekal od 9. do 23. avgusta 2024 na devetih lokacijah v štirih slovenskih občinah. Oblikuje ga 36 umetnikov iz Argentine, Avstrije, Belgije, Francije, Hrvaške, Italije, Mehike, Nemčije, Španije, Slovenije, Velike Britanije. Sestavlja ga deset koncertov, deset festivalskih predtaktov in ena predstava za otroke. Programski koncept podpira slovenske umetnike, hkrati pa njihovo povezavo z mednarodnimi. Veseli in ponosni smo na to, da so organizatorji festivala tudi letos Hudičev turn znova prepoznali kot zgodovinsko pomembno lokacijo, ki poleg izjemne akustike ponuja živopisno kuliso s skrivnostnim pridihom, ki je kot nalašč za intimne svečanosti in različne kulturne dogodke.
Cena vstopnic je za vse koncerte ista in bo v času dogodkov znašala 35 evrov, v predprodaji pa se bo dražila tedensko za 1 evro. Ob tem bo za vrsto dogodkov vstop prost, vendar z obvezno rezervacijo.
Podrobni program dogodkov najdete na spletni strani festivala na povezavi: https://www.seviqc.si/dogodki.html.